zpět americké kulomety

Americké kulomety

sekci připravuje Michal Béza

NAVIGACE
HOME PAGE
Diskuse
Naše inzerce

Aukce.Military.czM2 "Ma Duce" kulomet ráže .50 (12,7mm)

M2 je kulomet z období II. světové války. Jedná se o týmově-obsluhovanou vzduchem-chlazenou pásem-nabíjenou automatickou zbraň, pracující na bázi zpětného odskoku. M2 lze týmově transportovat na krátké vzdálenosti s malou zásobou munice. V zadní části zbraně jsou umístěna dvě svislá držadla se spouští a pojistkou závěru. Je vybavena zadními mířidly listového typu, tlumičem zášlehu z hlavně a zařízením pro výměnu náhradní hlavně. Po přestavbě několika součástek zbraně ji lze nabíjet buďto zleva nebo zprava. Pro nabíjení zbraně se používá neintegrální nábojový pás (po střelbě se rozpadá) s kovovým vodícím páskem. M2 je schopná střelby jednotlivými ranami stejně jako automatické střelby.

M2 lze používat jako pozemní zbraň umístěnou na trojnohém stojanu, ale lze ji také upevnit na různé typy vozidel (např. tank M1 Abrams) a používá se jako protipěchotní a protiletecká zbraň. Přídavná zařízení jsou trojnohý stojan M3 a protiletecký stojan M63. Přenosná verze se montuje na stojan M3 nebo různé lodní rampy. Fixní verze M48 věžového typu se montuje na lafety různých vozidel a lodí. Zbraň poskytuje automatickou potlačovací palbu využívanou při ofenzivě i v defenzivě. Je efektivní proti pěchotě, lehce obrněným vozidlům, malým lodím a nízko a pomalu letícím letadlům a vrtulníkům.

M2 na trojnohém stojanu vytvářela velmi pevný palpost. Díky své nízké rychlosti střelby a svému otočnému a elevačnímu systému byla M2 ve Vietnamské válce v omezené míře používaná jako ostřelovací zbraň v pozemních instalacích. Ostřelovači nejprve zastřelili zbraň na předefinovaných cílech s důrazem na zvýšení přesnosti zásahu první ránou. Vojáci z 1st Battalion, 5th Infantry, 25th Infantry Division zbudovali 6 až 9 metrů vysoké střelecké věže a ještě zvýšili stabilitu stojanu M3 přidáním ocelových plátů. Spolu s dalekohledy nočního vidění Starlight byli schopni značně omezit pohyb nepřátel až na 1000 metrů od základny.


Technická data

Výrobce: Saco Defense
Délka: 156 cm
Hmotnost
     zbraň: 38 kg
     M3 tripod - trojnohý stojan: 19,98 kg
     celkem: 58 kg
Ráže: .50cal (12,7mm)
Maximální dostřel: 6800 m
Maximální účinný dostřel (na stojanu): 2000 m
Rychlost střelby (cyklická): 550 ran za minutu
Cena: 14 002 $

 

 

s použitím zdrojů Federation of American Scientists (FAS) připravil Michal Béza

 

 


Pokud najdete v článku chyby, pište autorovi článku. Jeho jméno je uvedeno v záhlaví či na konci stránky.

V případě jiných dotazů, nápadů nebo problémů,  napište mail sem

Copyright © 2017 All Rights Reserved

Bez písemného souhlasu autorů není dovoleno využívat zveřejněné informace ke komerčním účelům.


Naše další stránky: Agile Factory | Experio | Beatles