zpět americké tanky

Americké tanky

NAVIGACE

M1A1/2 Abrams

připravil Michal Béza

[ Fotogalerie M1 Abrams ]

MBT M1 Abrams

(MBT - Main Battle Tank) M1 Abrams je pilířem amerických obrněných jednotek . Výrobcem je firma General Dynamics (Land Systems Division). Tank M1 resp. M1A1 nahradil tank M60A1 aby zajistil obranu, vybojování převahy a splnění úkolů, jakož i schopnost přežití na moderním bojišti. Tank byl pojmenován po generálu Creightonu Abramsovi a byl uveden do služby v roce 1980. V konstrukci tanku je kladen především důraz na bezpečnost osádky a moderní způsob boje. Armáda Spojených států chce do roku 2004 přestavět 1000 kusů M1 na verzi M1A2.

Varianty ve službě

M1 (r.1980), M1A1 (r.1990) a M1A2

Konstrukce

Na masivním podvozku s 2x7 pojezdovými koly je umístěna poměrně velká otočná věž přibližně tvaru pětiúhelníku. Na přídi tanku se nachází dva světlomety, vzadu jsou koncová světla. Vpředu pod věží se nachází průlez s průzory řidiče, na věži jsou umístěny průlezy a periskopy velitele tanku a střelce. Věž je v předu zakončena 120 mm dělem, vzadu pak se tyčí pro M1 typické dvě antény komunikačního systému a komínek klimatizace. Po stranách věže jsou umístěny granátomety kouřových granátů

Pancéřování je provedeno ocelovými pláty a keramickými bloky spojenými polyurethanovou pěnou, na kritických místech je zesíleno díly z ochuzeného uranu.

 

Hmotnost tanku je 61,4 tuny

Pohon

Vyrábí: Lycoming Textron

Pohonou jednotku tanku M1 tvoří jeden dvoukompresorový turbínový benzinový motor AGT-1500 o výkonu 1500 koňských sil. Převody tanku zajišťuje hydrokinetická plně automatická převodovka, která nabízí 4 rychlosti vpřed při maximální rychlosti 67,72 km/hod (v terénu pak "jen" 48,3 km/hod), 2 rychlosti vzad, otočení na místě a neutrál. Maximální rychlost při jízdě zpět je 40 km/hod.

Terénní jízdou se rozumí jízda v terénu s rozdíly úrovní + 48cm výstup na 10° svah je možný rychlostí 27 km/hod a svah 60° - rychlostí 7,24 km/hod. Tank je schopný překonat tyto překážky: vertikální překážka 106,68cm vysoká, zákop 274cm široký.

Akcelerace z 0 na 30 km/hod. je 7,2 sekundy. Poměr výkonu motoru na hmotnost je 21,6 koňských sil na tunu.

Akční rádius je cca 426 km.

Palubní systémy

Kanón M256 má senzory sklonu a rychlosti větru. Paluba je vybavena sofistikovanými systémy nočního vidění, laserového navádění střelby a detekce cílů. Systém "elektronického bojiště" zajišťuje komunikaci mezi jednotlivými tanky v jednotce a komunikaci s velením. Tank má ochranný přetlakový systém NBC, systém pro brodění (DWFK-Deep Water Fording Kit), systém určování geografické polohy (PLRS - Position Location Reporting Systems), systém řízení spotřeby a úspory paliva (DECU - Digital Electronics Control Unit) a systém mapování bojiště (Battlefield Override). Přesnost palby za jízdy zajišťuje vysoce sofistikovaný počítačový systém.

CITV - Commander's Independent Thermal Viewer

Vyrábí: Raytheon TI

Systém nočního vidění nezávislý na denní době a počasí na principu IR kamery. Umožňuje výhled v úhlu celých 360°, systém automatického vyhledávání a označování cílů, které velitel tanku poskytuje střelci. Obsahuje záložní ovládání střelby a má možnost zvětšení 3x nebo 10x

IVIS - Inter-Vehiclular Information System

Digitálně spojuje M1 s ostatními tanky v poli a s velitelstvím, zobrazuje elektronickou mapu terénu přičemž informuje o známých jednotkách. Nové kontakty hlásí velitel tanku velitelství. Je také určen pro komunikaci s dělostřelectvem a leteckou odporou.

GPS - Gunner's Primary Sight

Výrobce: Raytheon

Toto zařízení je hlavním nástrojem střelce, který pomocí něj zaměřuje cíle. Obsahuje TIS - systém nočního vidění, ELRF (Eyesafe Laser Rangefinder) laserový systém měření vzdálenosti cíle a automatické digitální řízení palby. Umožňuje 3 nebo 10-ti násobné zvětšení.

GAS - Gunner's Auxilliary Sight

Výrobce: Kolimorgen (model #939)

... je záložní zaměřovací zařízení střelce. Umožňuje 8 násobné zvětšení při 8° zorném poli. Při použití tohoto zařízení musí střelec manuálně mířit a nastavovat elevaci hlavně.

Stanoviště řidiče - je vybaveno 3-mi periskopy, které poskytují zorné pole 120°. Obsahují DVE - Drivers Vision Enhancement a systém nočního vidění. Po levé ruce má řidič monitorovací panel, který ukazuje hodnoty rychlosti, stavu paliva a polohy tanku a věže.

Posádka

Posádka tanku M1 Abrams je sehraný tým čtyř lidí - velitele tanku, řidiče, nabíječe a střelce.

 

Výzbroj

Hlavní výzbroj tvoří 120mm kanón M256 s hladkým vývrtem hlavně, dostřel je více než 2500m. Výrobce: Rheinmetal GmbH of Germany.

Kanón M256 může používat různou munici, které dokáže tank pojmout až 40 kusů:

Detaily o munici najdete zde.

SABOT - APFSDS (Armor Piercing Fin Stabilized Discarding Sabot) - je průbojná střela s velice tvrdou a hustou hlavicí z ochuzeného uranu jejíž obrovská rychlost jí umožňuje proniknout jakýmkoli současným pancéřováním. Křidélka zajišťují její přesnost i na velké vzdálenosti, ale kvůli charakteristice průniku pancířem se používá především pro střelbu na kratší vzdálenosti (přibližně 300m), kdy je kinetická energie střely největší. Střela SABOT po opuštění hlavně 6 x překročí rychlost zvuku

 

HEAT - High Exposive Anti-Tank - je vysoce explosivní střela, schopná proniknout i ten nejtužší ocelový pancíř, ale používá se i proti lehce obrněné technice, bunkrům, budovám apod. Vzdálenost od cíle nemá vliv na destrukční efekt střely. Moderní kompozitní pancíř (jako např. u T-80) není však tato střela schopna překonat

 

MPAT - MultiPurpose Anti-Tank - je obdoba střely HEAT s hlavicí, která vybuchuje už v blízkosti cíle - vhodná proti vrtulníkům a letadlům (např. Su-25)

 

STAFF - Smart Target-Activated-Fire-and-Forget - je střela vyvinutá pro zasažení cíle ukrytého za terénem. Je navržena tak, aby přelétla svůj cíl a nad ním odpálila vysoce explozivní nálož směrem dolů. Je také velice účiná proti vrtulníkům, jelikož je může vážně poškodit aniž by zasáhla přímo jejich trup.

Munice pro hlavní zbraň je umístěna v zádi věže v pencéřovaných skříních.

Dalšími zbraněmi na palubě tanku jsou s hlavní koaxiálně umístěná (coax) M240 machine gun ráže 7,62mm (10 000 nábojů), na věži tanku má velitel k dispozici M2 .50 cal. machine gun (900 nábojů) a další M240 ráže 7,62mm je určena pro nabíječe. Automatická zbraň M2 je umístěná na kruhové traverze kolem průlezu velitele tanku, která jí umožňuje střelbu v ůhlu 360° horizontálně a -10° a +65° vertikálně. Mimo tyto zbraně má posádka 4 armádní pistole ráže 9mm a jednu poloautomatickou karabinu M16.

Pro pasivní ochranu slouží 24 kouřových granátů UKL8/M76IR, které brání nepřátelskému zaměření laserovými zaměřovači.

Bojové nasazení

 

Technické parametry

Celková délka (hlaveň vpřed) 9,78 m
Výška 2,89 m
Šířka 3,66 m
Hmotnost plně vyzbrojeného tanku 61,4 t
Hlavní kanón M256 - 120 mm
Max. rychlost 67,72 km/hod
Max. rychlost v terénu 48,3 km/hod
Motor AGT-1500
Posádka 4 muži

 


Copyright © All Rights Reserved