zpět americké minomety

Americké minomety

sekci připravuje Michal Béza

NAVIGACE

M121 120mm minometný systém
Battalion Mortar System (BMS)Charakteristika:

Minometný systém M121 je prostředek nepřímé palby disponující dalekým dostřelem, vysokou úrovní rychlosti palby, velkým ničivým účinkem a přitom možností rychlého přesunu a odpovědi na případnou hrozbu. Bývá přidělován jednotkám mechanizované pěchoty a jednotkám obrněnců. Je lafetován na pásovém vozidle M1064 (z rodiny pěchotních transportérů M113) a nahradí postupně 107mm minomety "kus za kus". Spolu se svojí municí se nadřazuje dostřelem, ničivým efektem, úrovní krycího zakouření, ale také bezpečností a spolehlivostí minometu M30.

 

Zbraň se skládá z těchto částí:

Minomet lze vymontovat z vozidla a po přidání třetí nohy ke stojanu a přídavné základny M9 používat jako pozemní minomet. Ve vozidle M1064 může být na policích vezeno až 69 kusů 120mm minometné munice.

Při střelbě, především ve variantě umístění ve vozidle, vydává minomet extrémní hluk. Tento hluk výrazně překročuje zdravotnické normy a může způsobit až ztrátu sluchu u osob vyskytujících se v bezprostřední blízkosti střílejícího minometu. Zdravotní předpisy proto doporučují:

Při střelbě z vozidla je na ústí kanónu připevňováno zařízení BAD pro snížení zvukového efektu (Blast Attenuation Device).

 

Vývoj:

V roce 1988 vybral produktový manažer minometných systémů firmu Lockheed Martin Ordnance Systems pro výzkum a vývoj 120mm minometu a munice a jeho prototypovou výrobu. Lockheed Martin se spojil při vývoji s izraelskou firmou Soltam Limited. Následnou zakázku pro velkosériovou výrobu udělila armáda Spojených Států firmě Watervliet Arsenal.

Dalšími firmami a státními podniky, které se podílejí na výrobě jsou: Chamberlain Manufacturing Corporation of Scranton, Pa.; Loral Corporation of Archibald, Pa.; Armtec Corporation of Coachella, Calif.; Hercules Inc of Radford, Va.; Lockheed Martin Ordnance Systems at Milan Army Ammunition Plant of Milan, Tenn.; Red River Army Depot of Texarkana, Texas; Anniston Army Depot of Anniston, Ala. a Product Manager for the M113/M60 Family of Vehicles of Warren, Mich.

US Army plánuje modifikaci 1 191 ks. vozidla M1064 na systém M121 BMS a do roku 1996 bylo vyrobeno 1 191 ks. minometů M121 v celkové hodnotě 108 milionů $. Modifikace vozidel započala v roce 1998. Budoucí modernizace systému by měly obsahovat vylepšená mířidla, vylepšené kouřové střely, infračervené a konvenční světlice, cvičné střely pro dlouhý dosah a balistický počítač M30. Předpokládaný upgrade pro střelbu na velké vzdálenosti si vyžádá přesněji naváděnou munici delšího dostřelu a digitální systém řízení palby.

 

Technická data

Ráže: 120 mm
Maximální účinný dostřel: 7200 m
Minimální dostřel: 200 m
Rychlost palby
             maximální: 16 ran/min (první minutu)
             udržovací: 4 rány/min
Množství munice: 69 ks

 

s použitím zdrojů Federation of American Scientists (FAS) připravil Michal Béza

 


Copyright © 2018 All Rights Reserved