zpět americké minomety

Americké minomety

sekci připravuje Michal Béza

NAVIGACE

M224 60mm minomet
Lightweight Company Mortar System (LWCMS)

M224 je ideální zbraň palebné podpory pro výsadkové jednotky, horské jednotky, jednotky Rangers, jednotky zvláštních operací a lehkou pěchotu. M224 může odpalovat munici spuštěním náboje do hlavně (v konvenčním módu) nebo spouští (v konvenčním módu nebo držený v rukou). Lehká pomocná opěrka se používá při ručním odpalování (rozuměj minomet je držený v rukou).

 

Zbraň se skládá z těchto částí:

 

Použití:

Nepřímá palebná podpora

 

Charakteristika:

M224 je lehký minomet s hladkým vývrtem hlavně, nabíjí se skrz ústí hlavně a palba je prováděna pro velkým úhlem. Kanón sestává z hlavně, spodního víka a odpalovacího zařízení. Upevňovací zařízení sestává z dvounohého stojanu a základny. Na stojanu je umístěn šroubový nastavovací mechanismus, který zajišťuje natáčení a elevaci hlavně. Zaměřovací zařízení M64 je uchyceno ve standardní rybině. Přídavné zaměřovací zařízení pro střelby na krátké vzdálenosti je umístěno na spodním konci hlavně a používá se ke střelbě za pohybu a během útoku. Je vybaven pružinovým tlumičem zpětného rázu.

 

Vývoj:

M224 nahradil 60mm minomety z období Druhé světové války M2 a M19. Tyto zbraně měly efektivní dostřel pouze 2002 m. M224 byl navržen tak, aby byl schopen odpalovat i starší typy munice, nicméně jeho primárně používanou municí je munice nového typu s větším dostřelem.

Technická data

Délka: 101,6 cm
Hmotnost: 21,11 kg
Ráže: 60 mm
Maximální účinný dostřel: 3490 m
Rychlost palby
             maximální: 30 ran/min
             udržovací: 20 ran/min
Cena: 10 658 $

 

 

 

s použitím zdrojů Federation of American Scientists (FAS) připravil Michal Béza

 


Copyright © 2018 All Rights Reserved