zpět americké pistole

Americké pistole

sekci připravuje Michal Béza

NAVIGACE
HOME PAGE
Diskuse
Naše inzerce

M9 9mm pistole Beretta

M9 Bereta je standardní armádní osobní zbraň Armády Spojených Států. Nahradila .45cal pistoli M1911A1. Je to v podstatě pistole Beretta 92F a používá 9mm munici standardu NATO. Jedná se o poloautomatickou pistoli systému DA (Double Action), je mnohem lehčí, účinnější a přitom bezpečnější než její předchůdci. Používají ji v zásadě ti členové jednotek, kteří obsluhují týmové zbraně jako např. kulomet nebo lehké protitankové zbraně (LAW) a také letci. Nahrazuje pistoli M1911A1 a revolvery ráže .38

M9 je lehká poloautomatická pistole vyráběná firmou Beretta, která má nadstandardní automatické bezpečnostní zařízení, které zabraňuje neúmyslnému výstřelu. Lze z ní střílet v normálním nebo Double-Action módu a mohou z ní být bezpečně vyjmuty náboje bez zmáčknutí spouště zatímco pojistka je v poloze "on". Pistole M9 má patnáctiranný zásobník a je schopná střelby i bez vloženého zásobníku. Tato zbraň může spustit úderník z polohy "připravena ke třelbě" do klidové polohy bez zmáčknutí spouště, jednoduše otočením táhla pojistky do polohy "on".

Nařízením Kongresu Spojených Států byla vyvinuta iniciativa pro nalezení 9 mm pistole bez potřeby samostatného vývoje pro sloučení se standardy NATO a pokrytím celé armády. Vítězem této soutěže byla právě italská Beretta, se kterou byl uzevřen kontrakt na dodávku více než 500 000 kusů pistolí. V rámci kontraktu bylo dohodnuto, že výroba bude přesunuta do Spojených Států do dvou let. Americká armáda má vůdčí postavení v počtu používaných zbraní tohoto typu.

Technická data

Primární určení: poloautomatická pistole
Výrobce: Beretta a Beretta USA
Délka: 21,69 cm
Šířka: 3,81 cm
Výška: 13 cm
Délka hlavně: 12,5 cm
Hmotnost nabité zbraně: 1,16 kg
Vnitřní průměr hlavně: 9 mm
Maximální účinný dostřel: 50 m
Úsťová rychlost: 365 m/s
Kapacita zásobníku: 15 nábojů
Cena: 263 $
Počet zbraní v US Army cca. 82 000 ks

 

 

s použitím zdrojů Federation of American Scientists (FAS) připravil Michal Béza

 


Pokud najdete v článku chyby, pište autorovi článku. Jeho jméno je uvedeno v záhlaví či na konci stránky.

V případě jiných dotazů, nápadů nebo problémů,  napište mail sem

Copyright © 2018 All Rights Reserved

Bez písemného souhlasu autorů není dovoleno využívat zveřejněné informace ke komerčním účelům.


Naše další stránky: Agile Factory | Experio | Beatles