zpět americké pistole

Americké pistole

sekci připravuje Michal Béza

NAVIGACE

M9 9mm pistole Beretta

M9 Bereta je standardní armádní osobní zbraň Armády Spojených Států. Nahradila .45cal pistoli M1911A1. Je to v podstatě pistole Beretta 92F a používá 9mm munici standardu NATO. Jedná se o poloautomatickou pistoli systému DA (Double Action), je mnohem lehčí, účinnější a přitom bezpečnější než její předchůdci. Používají ji v zásadě ti členové jednotek, kteří obsluhují týmové zbraně jako např. kulomet nebo lehké protitankové zbraně (LAW) a také letci. Nahrazuje pistoli M1911A1 a revolvery ráže .38

M9 je lehká poloautomatická pistole vyráběná firmou Beretta, která má nadstandardní automatické bezpečnostní zařízení, které zabraňuje neúmyslnému výstřelu. Lze z ní střílet v normálním nebo Double-Action módu a mohou z ní být bezpečně vyjmuty náboje bez zmáčknutí spouště zatímco pojistka je v poloze "on". Pistole M9 má patnáctiranný zásobník a je schopná střelby i bez vloženého zásobníku. Tato zbraň může spustit úderník z polohy "připravena ke třelbě" do klidové polohy bez zmáčknutí spouště, jednoduše otočením táhla pojistky do polohy "on".

Nařízením Kongresu Spojených Států byla vyvinuta iniciativa pro nalezení 9 mm pistole bez potřeby samostatného vývoje pro sloučení se standardy NATO a pokrytím celé armády. Vítězem této soutěže byla právě italská Beretta, se kterou byl uzevřen kontrakt na dodávku více než 500 000 kusů pistolí. V rámci kontraktu bylo dohodnuto, že výroba bude přesunuta do Spojených Států do dvou let. Americká armáda má vůdčí postavení v počtu používaných zbraní tohoto typu.

Technická data

Primární určení: poloautomatická pistole
Výrobce: Beretta a Beretta USA
Délka: 21,69 cm
Šířka: 3,81 cm
Výška: 13 cm
Délka hlavně: 12,5 cm
Hmotnost nabité zbraně: 1,16 kg
Vnitřní průměr hlavně: 9 mm
Maximální účinný dostřel: 50 m
Úsťová rychlost: 365 m/s
Kapacita zásobníku: 15 nábojů
Cena: 263 $
Počet zbraní v US Army cca. 82 000 ks

 

 

s použitím zdrojů Federation of American Scientists (FAS) připravil Michal Béza

 


Copyright © All Rights Reserved