zpět čínské tanky

Čínské tanky

NAVIGACE

Tanky Typ-96 a Typ-96G

připravil Michal Mádl

Tento tank je také označován jako ZTZ-96 či Typ-88C. Základ lze vystopovat ve výše zmíněném tanku Typ-85III. Typ-96 představuje první čínský tank, který je možno opravdu porovnat se světovou třídou.

Věž je zepředu chráněna kompozitním pancéřováním a zvenku se nachází police, které umožňují dodatečné skladování nákladu a též přídavnou ochranu proti munici typu HEAT. Po stranách se nachází generátory kouře Type 84.

Posádka je tvořena třemi muži. Velitel sedí napravo od hlavního 125mm děla s hladkým vývrtem hlavně a střelec nalevo. Nabíjení je zajišťováno automaticky. Tank je poháněn dieslovým motorem o výkonu 1000k, který je chlazen kapalinou.

Typ-96 byl vyroben ve značném množství a údaje hovoří o zhruba 1 600 kusech ve službách Lidově osvobozenecké armády. Jeho výroba už byl ale neměla pokračovat a být nahrazena výrobou jeho modernější varianty Typ-96G.

Typ-96G (ZTZ-96G)

Fotky tohoto nového tanku byly poprvé zveřejněny v roce 2006. Tank je vizuálně velmi podobný novému a nejmodernějším čínskému tanku Typ-99 a pravděpodobně z něj převzal mnohé elektronické vybavení, jako např. systémy řízení palby a zdokonalené pancéřování věže. Oproti původnímu typu se vyznačuje změněnou věží, jejichž konstrukce je s největší pravděpodobností převzata právě z Typ-99 s přidaným šípovitým dynamickým pancířem na čelu a po stranách se též nachází bloky dynamického pancíře.

Tank je vyzbrojen 125mm kanonem s hladkým vývrtem a automatickým nabíjením, který má základ v ruském 2A46M. Nese až 42 kusů munice, která může zahrnovat APFSDS, HEAT a HEAT-FRAG. Může být též výzbroje střelami 9M119 (AT-11), kterými disponují ruské tanky řady T-80U a T-90. Tyto střely vyrábí Čína od konce devadesátých let v licenci.

Přesnost palby zajišťuje systém ISFCS-212 s laserovým dálkoměrem, přístrojem pro noční vidění a balistickým počítačem, který je spojen s velitelským stanovištěm, takže je možné, aby velitel a střelce pracovali v režimu hunter-killer (velitel označuje střelci cíle, které on postřeluje). Podle nepotvrzených zpráv by o Typ-96G mělo zájem Thajsko a základní verze Typ-96 byla dodána do Súdánu.

Technicko-taktická data

Posádka: 3
Rozměry: délka 10,65m, výška 2,3m, šířka 3,3m
Převodovka:
Hmotnost: 41,5t
Pohon: dieselový motor o výkonu 1000k (745kW)
Rychlost: max 65km na silnici
Dojezd: 400km nebo 600km
Brodivost: 5m s přípravou
Hlavní výzbroj: 125mm kanon s automatickým nabíjením
Vedlejší výzbroj: jeden spřažený kulomet ráže 7,62mm, jeden protiletetadlový ráže 12,7mm
Stabilizace hlavně: ve obou rovinách
Systém řízení palby: ISFCS-212, laserový dálkoměr s dosahem až 10 000 m

Zdroje

Greenhill: Modern battle tanks and support vehicles
Jane’s tanky: příručka pro rozpoznávání
www.sinodefence.com
www.globalsecurity.org
www.china-defense.com

 


Copyright © 2018 All Rights Reserved