zpět čínské tanky

Čínské tanky

NAVIGACE

Tanky Typ-98 a Typ-99

připravil Michal Mádl

V současnosti poslední a nejmodernější tank vyrobený v Činské lidové republice. Vývoj tohoto tanku je silně spjat s jeho předchůdcem Typem-98.

Začátek vývoje Typu-98 lze vystopovat poměrně daleko v minulosti , kdy se Čínská armáda stále snažila přijít s tankem, který by se vyrovnal především sovětským typům. Vývoj měl nejrůznější potíže, až se nakonec do rukou čínských konstruktérů dostaly ze Středního východu exportní tanky T-72. Poznatky z něho převzaté se staly nakonec základem pro vývoj Typ-98.

První prototypy prodělaly první zkoušky na počátku devadesátých let a pokračovaly celou dekádu, až nakonec byl tank Typ-98 představen na vojenské přehlídce 1.října 1999, kde vzbudil značnou pozornost analytiků. Tank se vyznačoval hranatou věží se zkoseným čelním pancířem, takže se velice podobala věži tanku M1 Abrams. Dalším technologickým skokem bylo možnost použití z hlavně odpalovaných řízených střel a vylepšené pancéřovaní. Tank komponoval řadu prvků západní a ruské konstrukční školy. Nicméně nevstoupil do služby u PLA, ale posloužil, respektive jeho vylepšená verze Typ-98G, jako základ pro nejmodernější Typ-99, se kterým má mnoho společného.

Typ-99 je opět vyzbrojen 125mm kanonem s automatickým nabíjením, který je pravděpodobně ruského původu. Oproti Typu-98 dostal výkonnější pohonnou jednotku, kterým je dieselový motor o výkonu 1500k a kapalinovým chlazením. Motor dává tanku zrychlení z 0 na 32km/h za 12s a maximální rychlost na silnici okolo 80km. Věž byla doplněna šípovitým dynamickým pancířem na čele, čímž se významně změnila silueta oproti Typ-98. Čelní pancíř by měl mít odolnost rovnající se 1000-1200mm homogenního pancíře (pravděpodobně proti explozivní munici).

Hlavní zbraní je 125mm kanon s automatickým nabíjením. Umožňuje pálit střely 9M119, ale i domácí střely z ochuzeného uranu. Ty by měly mít průbojnost až 960mm. Střela musela být speciálně upravena, aby jí bylo možné odpalovat z původně ruského nabíjecího automatu. Zásoba munice se pohybuje okolo 41 kusů, přičemž čtyři z nich mohou být střely 9M119. Tank má tři pozorovací periskopy, které umožňují, aby střelec a velitel spolupracovali v režimu hunter-killer. Systém řízení palby je též to nejlepší, co má k Čína k dispozici. Podle testů měl Typ-99 pravděpodobnost prvního zásahu 85% na 2000m, ačkoli stále nelze hovořit o světové špičce. Systém řízení palby zahrnuje laserový dálkoměr, senzory pro výpočet rychlosti větru, detekci pohybu věže a další systémy, které dodávají data digitálnímu počítači řízení palby. Systém ovšem stále ještě není plně automatizován a tím je nutné do něho jistá data vkládat ručně.

Typ-99 má rovněž sofistikovaný systém elektroptických rušiček. Je tvořen výstražným systémem laserového ozáření, který je napojen na aktivní laserový obranný systém. Ten zajišťuje „oslepení“ útočících laserově naváděných střel, ale umí též oslepit protivníkovy senzory jako je noční vidění, laserové dálkoměr atd.

Ačkoli je Typ-99 jednoznačně nejlepší čínský tank, je též velice drahý. Z tohoto důvodu zůstává vyhrazen pro elitní čínské jednotky. Proto bylo přikročeno k výrobě zmodernizovaného Typ-96G, který by nabídl i ostatním jednotkám PLA odpovídající moderní vybavení a lepší možnost exportního uplatnění. Dnes Představují Typ-96, Typ-96G a Typ-99 jádro moderních čínských tankových sil. Podle jistých zpráv Čína pracuje též na nejnovější generaci tanků čtvrté generace, které by mohly mít společné rysy s ruským T-2000. Lze se jen tedy domnívat, jaké novinky Čína představí v budoucnu.

Technicko-taktická data

Posádka: 3
Rozměry: délka 11m, výška 2,2m, šířka 3,4m
Hmotnost: 54 tun
Pohon: dieselový motor 150HB o výkonu 1500k (1119kW)
Rychlost: max 80km/h(na silnici), nebo 60km/h(mimo silnic)
Dojezd: 400 nebo 600 km
Brodivost: 5m s přípravou
Hlavní výzbroj: 125mm kanon s hladkým vývrtem hlavně a automatickým nabíjením
Vedlejší výzbroj: jeden spřažený kulomet ráže 7,62mm, jeden protiletadlový 12,7mm
Stabilizace hlavně: ve dvou rovinách
Systém řízení palby: neznámý

Zdroje

Greenhill: Modern battle tanks and support vehicles
Jane’s tanky: příručka pro rozpoznávání
www.sinodefence.com
www.globalsecurity.org
www.china-defense.com

 


Copyright © 2018 All Rights Reserved