zpět britské pěchotní zbraně

Britské pěchotní zbraně

NAVIGACE

Samopal L2A3

připravil Pavel Kurka

L2A3SMG (sub machine gun = samopal) je znám také jako "Sterling" podle názvu výrobního podniku nebo "Patchet" podle jména konstruktéra. Do výzbroje byl přijat v roce 1953 a následně se rozšířil do více jak 90 armád celého světa. Samopal je spolehlivý a odolný i za nepříznivých klimatických a terénních podmínek. V britské armádě doplňoval ve výzbroji pušku L1A1 a pro své rozměry byl osobní zbraní osádek bojových vozidel, radistů a obsluh těžkých zbraní. V osmdesátých letech byl společně s puškou L1A1 nahrazen útočnou puškou L85A1.

Konstrukce vychází z válečného STENu, ovšem za použití kvalitních materiálů a lepších technologických postupů. Tělo samopalu je tvořeno trubkou, kdy zadní polovina je pouzdrem závěru a přední, perforovaná, pláštěm hlavně. Na trubce je připevněna pistolová pažbička, jednoduchá mířidla, sklopná ramenní opěrka a odnímatelný bodák. Charakteristickým znakem Sterlingu je umístění objímky zásobníku na levé straně. Samopal střílí z otevřeného závěru, to znamená, že po stisknutí spouště se závěr pohybuje dopředu, dopraví náboj do nábojové komory, uzavře ji, pevný úderník na přední straně závěru odpálí náboj a cyklus končí vyhozením prázdné nábojnice při kterém se závěr otevře a vrátí se tak do původní polohy. Závěr má na vnějším povrchu několik šikmých drážek, které stírají nečistoty a zplodiny výstřelu, jenž se dostaly do pouzdra závěru. Napínací páka je vpravo, a tamtéž jsou vyhazovány prázdné nábojnice. Předchozí verze A1 a A2 se odlišují minimálně, podstatnou změnou prošla odhlučněná verze L34A1.

Samopal L34A1

L34A1 je odhlučněná verze Sterlingu určená speciálním jednotkám. Tlumič zde není doplňkem zbraně, ale přímo její integrální součástí. Perforovaná hlaveň je obklopena kovovým pláštěm. Prachové plyny unikají do meziprostoru, kde jsou zpomalovány na podzvukovou rychlost. Další odlišností od standardní verze je lehčí závěr a slabší vratná pružina. Z důvodu velkého zahřívání tlumiče je zbraň opatřena dřevěným předpažbím. Samopal používá běžné střelivo a může střílet dávkami. Účinek tlumiče způsobuje, že hluk výstřelu není slyšet na 50 m, a na bližší vzdálenost nelze rozeznat, že jde o výstřel.

Takticko-technická data
typ L2A3 L34A1
ráže 9 mm 9 mm
délka 690 mm 864 mm
hmotnost 2,7 kg 3,6 kg
kapacita zásobníku 34 nábojů 34 nábojů
účinný dostřel 200 m 150 m
režim střelby jednotlivě/dávky jednotlivě/dávky


Podklady:
Fotografie:
www.civiliangunner.com

Literatura:
ŽUK A.B.: Pušky a samopaly, Naše vojsko, Praha 1992
PHILIP C.: Nejslavnější pěchotní zbraně, Svojtka a Vašut, Praha 1997

 


Copyright © 2018 All Rights Reserved