zpět speciální jednotky

Speciální jednotky

sekci připravuje Michal Uher

NAVIGACE

OPERATION RESTORE HOPE

připravil David Zdráhal

Roku 1992 rozhodl tehdejší prezident USA George Bush o vyslání amerických vojáků pod záštiotu OSN do nepokoji zmítaného Somálska. Somálsko leží na východním pobřeží Afriky a je neustále sužováno nemocemi a hladomorem.Země byla zmítána občanskými nepokoji, a proto rozhodly Spojené národy o poskytnutí mezinárodní pomoci. Tím byla zahájena operace PROVIDE RELIEF(Poskytnout Pomoc).

Tato mezinárodní zásobovací a bezpečnostní operace byla zahájena během srpna roku 1992. Nicméně některé polovojenské frakce zabraňovali humanitárním konvojům dostat se do nejpostiženějších oblastí. Z tohoto důvodu schválila RADA OSN 3.12.1992 rezoluci číslo 794, která umožňovala jejím členům "vytvořit bezpečné podmínky pro humanitární operace na území Somálska". V tentýž den byla zahájena operace RESTORE HOPE (Obnovení Naděje), kdy se při somálském pobřeží objevila plavidla americké námořní pěchoty.
O šest dnů později se na pobřeží vylodilo prvních 16 000 příslušníku námořní pěchoty a 10 000 příslušníků armádní pěchoty. Do neklidného Somálska byli také vysláni vojáci z Francie, Kanady, Belgie a Itálie.

Dne 5.6.1993 zastřelila milice generála Mohameda Farah Aidida 24 pakistánských vojáků přiřazených k mezinárodním jednotkám OSN (UNOSOM II). Další den požádal generál Joseph P. Hoar o vyslání čtyř letounů AC-130 za účelem leteckých útoků vůči somálským cílům. Jedním z ukolů bylo mj. zničení stanice "Radio Mogadishu", které využíval Aidid k šíření své propagandy. Tímto úkolem byla pověřena posádka letadla s kódovým označením REACH 68.


Letoun AC-130c

Dne 22.8.1993 bylo nařízeno vysazení JOINT SPECIAL OPERATIONS TASK FORCE (JSOTF) do Somálska. Skupina TASK FORCE RANGER měla za úkol zajmout generála Aidida a jeho klíčové podžízené. Dne 28.8.1993 přistála jednotka v zemi. Zpočátku měla za úkol trénovat a nainstalovat komunikační sítě. TF RANGER byla tvořena pozemními speciálními jednotkami, vrtulníky speciálních jednotkek, speciálními jednotkami Air Force a členy jedntoky SEAL. Během srpna a září uskutečnila jednotka 6 průzkumných misí do Modadisha. Byl zaznamenán taktický úspěch, i přestože generál Aidid nebyl dopaden. Vše nasvědčovalo tomu, že celková mise bude úspěšná.

Dne 3.10.1993 TF RANGER podnikla celkově sedmou misi, jejímž cílem bylo zajmout 2 klíčové Aididovi spolupracovníky.

Chronologie mise

Po bitvě v ulicích Mogadisha narostla přítomnost amerických vojáků v oblasti. Do oblasti přistála rota SEAL Teamu 2 a rota SEAL Teamu 8. Vojáci SEAL poskytovali ochranu spojeneckým táborům z ostřelovacích pozic.Další vojáci SEAL chránili lodě námořní pěchoty a tábory námořní pěchoty na plážích.Většina amerických vojáků opustila oblast 25.3.1994.

Na straně TF RANGER si vyžádala akce 19 mrtvých a 106 raněných. Odhady hovoří okolo 1000 zabitých Somálců.

Velitel operace generálmajor William F. Garrison přebírá plnou zodpovědnost za akci a dva týdny po ní rezignuje na svou funkci.

Muhamad Farah Aidid je dne 2.8.1996 zabit v Mogadišu.

 


Copyright © All Rights Reserved