zpět speciální jednotky

Speciální jednotky

sekci připravuje Michal Uher

NAVIGACE
HOME PAGE
Diskuse
Naše inzerce

Aukce.Military.cz


U.S. Navy SEALs


Obsah
Úvod
Výcvik
Příručka pro uchazeče

Současné týmy SEAL (SEa, Air, Land - moře, vzduch, země) mají původ v prvních skupinách dobrovolníků vybíraných z pracovních oddílů, tzv. SeaBees (mořské včely) na jaře roku 1943. Tito dobrovolníci byli organizováni do speciálních námořních bojových demoličních jednotek Navy Combat Demolition Units (NCDU), které byly pověřovány průzkumem a odstraňováním pobřežních a plážových překážek pro výsadkové skupiny, které se vyloďovaly při obojživelných operacích. NCDU se později vyvinuly do průzkumných bojových plaveckých jednotek (Combat Swimmer Reconnaissance Units).

Jednotky NCDU se v průběhu 2. světové války vyznamenaly na obou scénách - jak v Atlantiku, tak v Pacifiku. V roce 1947 sestavila US Navy jejich první podvodní útočné jednotky. Během konfliktu v Koreji hrály tyto Podvodní demoliční týmy (Underwater Demolition Teams - UDT) důležitou roli při přistání v Inchonu a plnily i další úkoly včetně provádění demolic mostů a tunelů dosažitelných z vody. Jednotky také prováděly omezená hledání min v přístavech a řekách.

Během 60. let si každá ozbrojená složka formovala vlastní protipovstalecké síly. US Navy upotřebila kádry UDT k vytvoření jednotek nazvaných "SEAL teams". V lednu 1962 byl oficiálně ustaven tým Jedna (SEAL Team ONE) v pacifické flotile a tým Dva (SEAL Team TWO) ve flotile atlantické. Tyto týmy začaly vyvíjet nekonvenční a protipovstalecké zbraně a provádět tajné operace v pobřežních i říčních vodách (tzv. "blue and brown water").

Současně byly zformovány Podpůrné skupiny námořních operací (Naval Operations Support Groups), které mají za úkol pomáhat týmům UDT a SEAL. a další dvě specifické jednotky - Boat Support (podpora z lodi) a Beach Jumpers (plážové výsadky). Při válce ve Vietnamu prováděly jednotky UDT průzkumné mise a týmy SEAL četné útočné operace. V roce 1967 se Podpůrné skupiny námořních operací přejmenovaly na Námořní speciální ozbrojené skupiny (Naval Special Warfare Groups - NSWG) ve zvýšené míře se uplatňující v omezených konfliktech a speciálních operacích.

Roku 1983 byly existující UDT přeznačeny na SEAL teams a/nebo SEAL Delivery Vehicle teams a požadované hydrografické průzkumy a podvodní demolice se staly misemi SEAL.

Velitelství námořních speciálních zbraní (Naval Special Warfare Command) bylo ustaveno 16. dubna 1987 na Námořní obojživelné základně (Naval Amphibious Base) v Coronadu, Kalifornie. Jeho úkolem je příprava sil Naval Special Warfare k provedení jejich přidělených misí a vývoj speciální operační strategie, doktríny a taktiky.

Týmy SEAL (SEa, Air, Land) prodělávají jeden z nejnáročnějších vojenských výcviků na celém světě. Základní podvodní demolice a další výcvik jsou prováděny ve středisku Naval Special Warfare Center v Coronadu. Studenti zde zdolávají překážky, které rozvíjejí jejich odolnost, vůdcovské schopnosti a umění pracovat jako tým.

Podrobnosti výcviku

Jirka Wagner

 

 


Pokud najdete v článku chyby, pište autorovi článku. Jeho jméno je uvedeno v záhlaví či na konci stránky.

V případě jiných dotazů, nápadů nebo problémů,  napište mail sem

Copyright © 2017 All Rights Reserved

Bez písemného souhlasu autorů není dovoleno využívat zveřejněné informace ke komerčním účelům.


Naše další stránky: Agile Factory | Experio | Beatles