zpět speciální jednotky

Speciální jednotky

sekci připravuje Michal Uher

NAVIGACE

U.S. Navy SEALs


Obsah
Úvod
Výcvik
Příručka pro uchazeče

 

Výcvik

SEAL je zkratka pro tři slova SEa (moře), Air (vzduch), Land (země). U jednotek zvláštního nasazení U.S. NAVY má ukazovat na maximální všestrannost. Zároveň je toto slovo výrazem pro tuleně. Žádný div, že si jej dali do znaků jednotlivých týmů. Oficiální znak všech jednotek SEAL můžete vidět v hlavičce tohoto článku.

Velmi náročné výběrové řízení se nazývá BUDS – Basic Underwater Demolition School (Škola základů pro podvodní demolice). Na začátku dostanete “Warning Order” (Bezpečnostní příručku). Zde je popsán celý kurs dosti podrobně. Základní věcí je, abyste se pořádně rozmysleli, zda do toho půjdete. Je zde i doporučená příprava. Nezapomeňte, že zodpovídáte sami za sebe a nemá cenu něco přehnat.

Samotný kurs má čtyři fáze

První fáze (kondiční testy) – První fáze je dlouhá osm týdnů. První čtyři týdny vás mají připravit na pátý týden tzv. “Hell week” (Pekelný týden). V tomto týdnu probíhá souvislý výcvik v délce pět a půl dne s celkem čtyřmi hodinami spánku! Tento týden má vyzkoušet celkovou fyzickou i psychickou motivaci. Základní informací, kterou vám tento týden poskytne je to, že lidský organismus zvládne mnohem více, než bychom čekali. Jediným způsobem jak se dostat k SEAL je spolupráce! Na počátku dostanete přiděleného kamaráda (tzv. buddy). Běda vám pokud se objevíte někde bez něj nebo on bez vás. U Tuleňů všechno probíhá ve dvojicích. Pekelný týden se skládá z různých lahůdek, které podle vašeho mínění nemají asi vůbec smysl. Plazíte se v blátě a nad hlavou vám střílí kulomety. Všude kolem vybuchují simulátory dělostřelecké palby. Vše je o to krásnější, že je to v noci. Pokud máte rádi akční filmy, tak tohle by se vám asi líbilo. Krom toho je zkoušena právě soudržnost. Jste vybrání do skupiny, která má na starosti jeden nafukovací člun. Nejen to, že na něm plujete po moři, ale musíte jej také pořád tahat na hlavách! Zde se ukáže co je to tým. Na konci jste už tak vyčerpaní, že se musíte navzájem podepírat a podporovat. Jeden utíká shrbený a odpočívá. Ostatní nesou člun a po chvíli se s někým vymění. Bojujete za jeden tým. Vašim cílem je splnit jako tým. Pokud myslíte, že toto se dá docela zvládnout, tak čtěte dál. Dostanete příkaz postavit se na pobřeží do řady a pak napochodujete do moře. V okamžiku kdy máte vodu do půli lýtek, tak vám dají rozkaz sednout. Zde sedíte ve studené vodě 5, 10, 15 ... minut.

Musíte se držet s ostatními za paže. Někteří, aby si zahřáli alespoň trochu nohy se tak jak jsou vymočí. Na chvilku to pomůže, ale na suchu je ten smrad odporný. Pak jdete k jámě plné bláta. Na hlavě máte starou železnou helmu. Dostane příkaz se postavit do zástupu a pak napochodujete do té jámy. Tam se posadíte a děláte takové věci, že za chvíli jste celí pokryti silnou vrstvou bláta. No, pokud tohle dáte dohromady s pěti a půl dny s pouhými čtyřmi hodinami spánku, tak pro vás není překvapení, že ke konci vojáci vidí na moři třeba totemy nebo místo člunů VW Brouk. Vojáci jsou podrobováni lékařským prohlídkám. Pokud by někdo chtěl toto zkusit soukromě u nás, tak ho varuji. Bez lékařského dohledu jde o život!!! Jak už jsem napsal, na konci jste naprosto vyčerpáni. Po celou dobu ale máte možnost odejít. Dělá se to tak, že přijdete k lodnímu zvonu, který je v areálu, a třikrát zazvoníte. Jednoduché, že? Nedivte se tedy, že odpad při těchto řízeních je až 80%. K tomu pomáhají také instruktoři. Jejich úkolem není jen po vás něco chtít, ale psychicky vás deptat do té míry, abyste odešli. Otec dvou dětí a slušný manžel pro vás vypadá spíše jak nějaká vymazaná guma a naprostý rapl. Kdybyste věděli kolik mu to dá práce! No, pokud najednou vám někdo poklepe na rameno a řekne “OK, frogs you are safe” Tak jste na konci první fáze. Pak také uvidíte něco nečekaného. Skupinky nesoucí čluny najednou nejeví známky vyčerpání, ale radostně tančí. Tvrdí chlapi klečí na kolenou a pláčí štěstím. Válejí se po pláži a křičí. Velká radost. No, není divu.

Motto při výběrovém řízení je “The only easy day was yesterday” (Snadný den byl včera!).

Druhá fáze (Potápění) – Po sedm týdnů se věnujete výcviku potápění. Nejedná se o klasické “šnorchlování”, ale o potápění s přístroji s otevřeným i uzavřeným okruhem. Zároveň se učí provádět různé činnosti pod vodu. To je to hlavní, co odlišuje Tuleně od ostatních jednotek zvláštního nasazení. Tuleni jsou opravdu podvodními specialisty.(Ne specialisty podvodníky! To je něco jiného.)

Třetí fáze (Pozemní boj) – Po deseti týdnech tohoto výcviku máte výbušnin, zbraní, navigace a taktiky tak akorát dost. Tato fáze je zakončena čtyřtýdenním praktickým cvičením (také hodně realistickým).

Post BUDS kurzy- Po ukončení Základního výcviku BUDS (předcházející fáze) se školíte ještě ve výsadkových operacích a polní/potápěčské medicíně. Tato fáze trvá až 30 týdnů.

Přidělení k jednotce - Po ukončení těchto kurzů ještě nejste u Tuleňů! Zbývá vám ještě šest měsíců u jednotky. Pokud vás mezi sebe přijme, tak teprve dostanete vysněný “Neptunův trojzubec”.

(Doporučená příprava pro BUDS podle Warning Order)

Literatura:
U nás můžete narazit na knihy od Richarda Marcinka (původem ze Slovenska) Profesionální válečník. Autentický je ale pouze první díl. Ostatní jsou vymyšlené. Dále je k dispozici několik knih, které se zabývají elitními jednotkami nějak obecně. Získáte v nich více méně stejné informace, jen jsou tam jiné obrázky. Jestli máte zájem o publikaci s perfektními fotografiemi, tak se dívejte po U.S. Navy SEALs od Samuele M. Katze z nakladatelství Concord. Je to ale v angličtině a narazíte na ni nejspíše v dobrých modelářských obchodech.

Michal Uher

 


Copyright © All Rights Reserved