zpět současná výzbroj USAF

Americká letecká výzbroj

NAVIGACE

AGM-158 Joint Air to Surface Standoff Missile (JASSM)Program JASSM pro US Air Force a US Navy byl stanoven ve finančním plánu roku 1996 poté, co bylo rozhodnuto o zrušení programu Tri-Service Stand-off Attack Missile (TSSAM), za účelem co nejrychlejšího operačního nasazení této zbraně. Když byl zrušen program TSSAM, vyvstala urgentní potřeba vývoje a nasazení obtížně zjistitelné podpůrné zbraně schopné rozmanitých útoků na různé cíle i v hloubi území nepřítele.

JASSM je přesná křižující střela vytvořená pro útoky proti těžce, středně i slabě chráněným cílům a proti plošným cílům. Trup střely je uzpůsoben pro vypouštění z letounů B-52H, F-16C/D, F/A-18, F-15E, F-117, B-1B, B-2, P-3C a S-3B. Zbraň je určena k útokům na pevné i pohyblivé cíle z místa mimo dosah protiletadlové obrany nepřítele. Po vypuštění se bude zbraň moci autonomně oklikou v nízké výšce blížit do oblasti cíle, kde ji nezávislý konečný naváděcí systém navede k přímému zásahu.

Kurs střední dráhy letu bude řídit GPS (Global Positioning System) a inerciální navigační systém INS chráněný proti rušení novou anténou GPS. V závěrečné fázi bude JASSM naváděna infračerveným hledáčkem a nezávislým systémem rozpoznání cíle, který zabezpečí detekci, sledování a úder na cíl. To samozřejmě nabízí další možnosti spočívající v použití různých bojových hlavic a hledáčků, stejně jako pro zvýšení doletu.

Program JASSM na začátku obdržel nabídky sedmu výrobců, v roce 1996 byla ministerstvem obrany vybrána firma McDonnell Douglas pro dvouletý plán "JASSM Program Definition and Risk Reduction" (určení a odvážného omezení). Při výběru jediného podniku pro inženýrský a tovární vývoj a plnou výrobu bylo v dubnu 1998 rozhodnuto, že tuto zakázku dostane firma Lockheed-Martin.

Počáteční výroba menšího množství kusů JASSM je plánována na rok 2000, výroba se naplno rozeběhne od roku 2002 a bude pokračovat až do roku 2009. Celková produkce pro USAF je předpokládána na 2400 střel. počet střel pro US Navy bude teprve stanoven. Konečná cena celého programu je stanovena přibližně na 4 miliardy dolarů.

V prosinci 1998 se vývoj JASSM zpomalil, protože podle tvrzení dalších koncernů byl plán programu vývoje "příliš agresivní". Inženýrský a tovární vývoj byl prodloužen ze 34 na 40 měsíců. Dalším důvodem pro prodloužení plánu bylo, že Systém jádra oblastního bojového velení (Theater Battle Management Core System), na nějž se projekt JASSM spoléhá, není ještě v roce 2000 hotov.

Stručná charakteristika
Cíle Silně, středně i slabě obrněné, plošné, pevné i přemístitelné cíle
Určení US Air Force, US Navy
Navádění Global Positioning System (GPS) + pomocný inerciální navigační systém (INS)
Množství USAF- 2400
USN - bude stanoveno
Total acquisition cost 3 miliardy USD
Production unit cost 700 000 USD
Platforms B-52, B-1, B-2, F-16, F/A-18C/D, F/A-18E/F, F-15E, F-117, P-3C, S-3B, F-35

Zdroj: Federation of American Scientists

Jirka Wagner

 


Copyright © All Rights Reserved