zpět 4. brigáda rychlého nasazení

4. Brigáda rychlého nasazení

sekci připravuje Michal Uher

NAVIGACE

Obsah

4. brigáda rychlého nasazení
KFOR - 4. průzkumná rota
4. Průzkumný prapor
Vybavení – výstroj průzkumných a výsadkových jednotek AČR
Mezinárodní cvičení v roce 2001
Mezinárodní cvičení v roce 2002

Vybavení – výstroj průzkumných a výsadkových jednotek AČR

Pozorovací a spojovací prostředky

Pozorovací prostředky
Pro plnění úkolů průzkumných skupin má AČR řadu přístrojů. Pro ty, kteří u těchto jednotek nesloužili bude jistě zajímavé, co se pod jednotlivými názvy a čísly skrývá.

Přístroje nočního vidění
KLÁRA – přístroj nočního vidění druhé generace s náhlavní soupravou. Umožňuje mít ruce volné. Vyráběný ve firmě Meopta Přerov.
PHOTONIC
MEO-50 – přístroj nočního vidění montovaný na zbraně českého původu. Vyráběný ve firmě Meopta Přerov. Verze S je pro pušku vz.58 pi a verze K pro univerzální kulomet vz.59.
NSPU – přístroj nočního vidění pro pušku SVDN-1 Dragunov.

Klára Photonic MEO 50k namontovaná na kulometu vz.59L MEO 50s - montáž na pušku vz.58pi NSPU

Laserový dálkoměr
SIMRAD LP 7 ES - slouží k přesnému měření vzdáleností.

Dálkoměr SIMRAD

Radiolokační prostředky
MRP 4M - malý radiolokační pátrač – slouží k odhalení protivníka a jeho elektronických prostředků.
SCB 2130 L-2 (Sova). RL je schopný detekce, rozpoznání a sledování pozemních jednotlivých cílů jako jsou osoby, automobily nebo těžká bojová technika, skupiny pozemních pohyblivých cílů jakými jsou kolony za přesunu nebo technika v rozvinuté bojové sestavě, nízko letící cíle např. vrtulník,bezpilotní průzkumný prostředek, pozemní stacionární jednotlivé cíle, ke kterým lze přiřadit palebná postavení těžké i lehké bojové techniky.

MRP 4M SOVA

Čidla pohybu
PS ZOT - seizmické a akustické čidlo - slouží k ochraně stanovišť. V současnosti se pracuje na novém systému seizmických, IČ a magnetických čidel pod názvem SAMBA. Systém je menší a lehčí.

PS ZOT

Spojovací prostředky
AČR používá široké spektrum spojovacích prostředků. V tomto článku přiblížíme lehce pouze prostředky používané na úrovni skupiny.

VKV spojovací prostředky
RF13 – radiostanice použitelná jak pro pěší družstvo, tak pro montáž do vozidla. Radiostanice v přenosné verzi je vložena do batohu. Standardně je radiostanice vybavena krátkou, dlouhou prutovou a závěsnou anténou. Ovládání radiostanice je možné z mikrotelefonu i přímo na radiostanici. Radiostanice kromě běžné chráněné komunikace zvládá i posílání krátkých kódů tzv. „FLASH“ a datový přenos. Je možno připojit externí šifrovací zařízení. Radiostanici ve vozidle je možno rozšiřovat o další zařízení jako jsou např. zesilovače. Případě, že by mohla radiostanice padnou do rukou protivníka, jde nastavení radiostanice rychle vymazat a znemožnit protivníkovi odposlouchávat komunikaci zabavenou radiostanicí. Opětovné zprovoznění radiostanice proběhne po připojení k programovací jednotce. Radiostanici vyrábí Dicom Uherské Hradiště.
RF1301 – malá ruční radiostanice. Pracuje ve stejných pásmech jako RF13. Umožňuje spojení v rámci skupiny. Zvláště pro tuto stanici je vhodné použití náhlavní sady, která umožňuje mít volné ruce. Umožňuje také „FLASH“ provoz a nouzový výmaz dat. Radiostanici vyrábí Dicom Uherské Hradiště.

RF13 RF1301

KV spojovací prostředky
R143 – „Balšája těéchnika sdělana v Savětskom sajuze“ Kdo neumí azbuku, tak si ani neškrtne. Radiostanice pracuje v pásmu 1.5 až 20Mhz, rozměry 105mm x 310mm x 350 mm, hmotnost 7kg

R143

Použité fotografie: MEOPTA, DICOM, Stránky 4.pzpr

Přehled vybavení

Úvod

1. Batoh a spací pytel

2. Maskovací oděv a pokrývky hlavy

3. Nosný systém

4. Pozorovací a spojovací prostředky

5. Vojenská obuv

6. Výzbroj

 


Copyright © All Rights Reserved