zpět speciální jednotky

Speciální jednotky

sekci připravuje Michal Uher

NAVIGACE

U.S. Army Rangers

(zpracoval Martin Kovařík - velitel jednotky A Company 3/75th Ranger RGT, U.S. Army, která se zabývá činností podle U.S. Army Rangers)

Obsah
Úvod
Výcvik
Krédo Rangera
Soutěž Best Ranger

Ranger kurz

Ranger kurz armády Spojených států je přístupný všem vojákům v hodnosti Specialist Fourth Class až Captain schopným překonat základní zkoušku fyzické odolnosti. Kurz, který je hlavně kurzem hlídkové činnosti LRRP (Long Range Reconnaissance Patrol) je studován příslušníky armády, záložníky národní gardy a důstojníky v záloze. Většina zúčastněných, jež kurs dokončí, se vrací do svých původních jednotek, ale ti nejlepší, kteří si oblíbí obzvláště tvrdý život Rangers, mohou požádat o zařazení do praporu Rangers (1/75th, 2/75th, 3/75th). Americké námořnictvo (U.S. NAVY) již své příslušníky do kursu neposílá (má své elitní jednotky SEALs), avšak Ranger kurz je přístupný příslušníkům Americké námořní pěchoty (USMC).

Ranger kurz trvá 58 kalendářních dnů a má dvě hlavní funkce. Nejdříve se vyučuje, jak vést malou jednotku v týlu nepřítele. Na účastníky je vykonáván nepřetržitý tlak a velký nedostatek spánku se stává problémem, jež se prohlubuje s tím, jak kurz pokračuje. Je velmi časté vidět zcela vyčerpané vojáky na pokraji svých sil, jak opouštějí kurz několik dnů před koncem. Mimo výcvik technik velení kurz učí hlídkování na dlouhé vzdálenosti.

První část kurzu spočívá ve výcviku bezpečnostních návyků při střetu s překážkami, kde například musíte chodit po kládě široké 20cm a dlouhé 10m.

Kurz obsahuje i seskoky padákem, přičemž ti vojáci, kteří již paravýcvik absolvovali, ale v poslední době neskákali, opakují hlavní techniky. Některé lekce fyzické nauky a boje holýma rukama doplňují výcvik, kde se vyučují demoliční práce, pokročilé techniky seskoku a techniky zdravotní pomoci. Výcvik v orientaci se prohlubuje opakováním, přičemž se užívá náročných terénů při velmi malém čase na zvládnutí úkolu. Když rekrut dorazí do Fort Benningu a začne s výcvikem ve vedení hlídek, je již na pokraji svých sil a ve stavu, kdy ztrácí svou tělesnou váhu. Někteří studenti ztrácí i více než 20kg, protože strava se zakládá na občasných MRE (Meal Ready to Eat) dávkách a to ještě v tom lepším případě. Často i robustní typy s kulturistickými svaly jsou donuceni vzdát a mnoho mužů, jimž se podaří splnit konečný test, je zredukováno na pouhých 70kg a vzdorují z pouhé vášně.

Horský výcvik

Výcvik v horách se koncentruje na průzkum, hlídkovou činnost a individuální mise, jež trvají déle než výcvik ve Fort Benning. Vstřebávají se alpinistické techniky, které obsahují takovou zábavnou činnost jako evakuace zraněného ze srázu a slaňování na dvojitém laně ze 75m. Stálý nedostatek spánku je problémem pro všechny, protože otupuje koncentraci. Stále musíte bojovat proti únavě, abyste se vyhnuli vážným chybám. Halucinace jsou velice časté vzhledem k nedostatku spánku.

Výcvik v džungli

Dříve než seskočíte nad leteckou základnou Eglin na Floridě za účelem výcviku v bažinách a v džungli, je Vám povoleno 8 hodin spánku. Tento luxus je dán řádem armády, vzhledem k tomu, že psychicky a fyzicky zdeptaní muži by utrpěli vysoké neakceptovatelné ztráty během výcviku. Ale když se nacházíte ve Floridských bažinách většinou v jednom a pul metru vody, nacházíte se před nejnáročnější částí výcviku. Předcházející výcvik Vás vyčerpal, ale to co Vás čeká následujících 18 dní se nedá popsat. Osobní péče je zcela otázkou života, během kursu hlídkování na dlouhou vzdálenost za nepřátelskými liniemi. Během těchto misí v bažinách budete stále mokří a budete bojovat v bitvě bez konce proti zákopové nemoci a jiným zdravotním problémům. Péče o sebe sama je v tuto chvíli povinnost. Finální výcvik na Floridě obsahuje mimo jiné i slaňování z vrtulníku na dvojitém laně z výšky cca 20m a společné akce s podporou letectva. Scénář simuluje situaci, kdy se nacházíte za nepřátelskými liniemi a spojenecké jednotky provádí ofenzívu, přičemž tlačí nepřítele na Vás. Užíváte taktiku “kousni a uteč", kdy se skrýváte ve dne a útočíte v noci.

RANGERS LEAD THE WAY!

 


Copyright © 2018 All Rights Reserved