zpět 4. brigáda rychlého nasazení

4. Brigáda rychlého nasazení

sekci připravuje Michal Uher

NAVIGACE

Obsah

4. brigáda rychlého nasazení
KFOR - 4. průzkumná rota
4. Průzkumný prapor
Vybavení – výstroj průzkumných a výsadkových jednotek AČR
Mezinárodní cvičení v roce 2001
Mezinárodní cvičení v roce 2002

Vybavení – výstroj průzkumných a výsadkových jednotek AČR

2. Maskovací oděv

Maskovací vzor
Maskovací vzor 95 pro středoevropskou oblast Základní a také nejviditelnější změnou od změny režimu je změna maskovacího vzoru. V současnosti je pro středoevropskou oblast používán maskovací vzor 95. Jedná se o nepravidelná pole černé, tmavě hnědé, olivově zelené a světle zelené. Skvrny jsou relativně malé, nepravidelné, podlouhlého tvaru. Řadu lidí bude jistě zajímat, jakým způsobem se vytváří maskovací vzor. Rozhodně to není tak, že se někdo podívá z okna, vezme barvičky svých ratolestí a něco splácá. Vybavení armády novým maskovacím vzorem je dlouhodobý proces. Vezmou se letecké a satelitní snímky oblastí, které jsou považovány za operační prostor. Tyto snímky se načtou do počítače a ten vybere několik variant barev, které se nejčastěji na daném území objevují. S vybranými barvami se na základě kritérií, před čím se má voják maskovat (velikost fleků je přímo závislá na vzdálenosti – jiná velikost fleků je potřeba pro maskování před vzdušným průzkumem a jiná pro pozorování pozemním pozorovatelem), sestaví několik vzorů – fleky (velikost, tvar a četnost). Z několika návrhů se z hlediska kvality maskování, technologie výroby (tomu odpovídá i cena) a celkového vzhledu vybere verze, která se zavede do výroby. Výrobci výstrojních součástí dostanou veškeré podklady pro vzory a začnou podle nich vyrábět. Spolu s tím dochází ke stahování vzorů starých. Tak se ve vojenských výprodejích setkáváme s novým oblečením za zlomkové ceny. Součástí maskování oděvů a výstrojních součástí není jen maskování ve viditelné části spektra, ale i maskování v oblasti infračervené. To je z důvodu toho, že se používají noční pozorovací přístroje v tomto spektru. Pokud oděv nebo součásti nemají úpravu pro maskování v tomto spektru, tak se může stát, že některé barvy na maskování při pozorování těmito přístroji svítí a svého nositele tak demaskují. Touto úpravou mohou projít jakékoliv oděvy a není navázána na konkrétní maskovací vzor (měly ji i jehličkáče). Praním se tato úprava odstraňuje (postupně). Pokud má někdo svoje soukromé maskáče a už je vypral, tak kromě impregnace z nich zmizel právě i prostředek na IČ maskování. Mimo maskovací vzor pro středoevropskou oblast je používán i maskovací vzor pouštní. Uniformy s tímto vzorem můžete vidět na vojácích jedoucích do Perského zálivu nebo do Afghánistánu. V zimě se používají bílé maskovací převleky. Jsou z lehké látky a oblékají se přes zimní výstroj. Armáda má kompletní oblečení od ponožek po goretexy. Věnovat se však budeme v současnosti pouze několika součástem.

Vlevo oblečení ECWS, vpravo standardní blůza a kalhoty

Blůza a kalhoty
Základ bojové uniformy se skládá z blůzy a kalhot. Není potřeba rozepisovat podrobně, kde je která kapsa. Zajímavé je především to, že je několik provedení u nichž není rozdíl pouze v maskovacím vzoru. Je provedení standardní, které má maskovací vzor 95 pro středoevropskou oblast. Je vyrobeno z látky s kombinací 50% bavlna a 50% polyester. Teplotně odpovídá pro období jaro a podzim, ale je používáno celoročně. Pak existuje provedení letní. To má také maskovací vzor 95, ale je vyrobeno pouze z bavlny. Je v porovnání s předcházejícím provedením podstatně lehčí. Třetím provedením je provedení pouštní. To má pouštní maskovací vzor a je vyrobeno také pouze z bavlny. Do budoucna se uvažuje také o přidání polyesteru do letního a pouštního provedení, protože čistá bavlna je dost drahá a nevydrží to co standardní provedení. Výrobci jsou Otavan Třeboň a Koutný Prostějov.

Pouštní vzor

Oblečení ECWS
Výše uvedená anglická zkratka popisuje, že jedná o oděv/systém pro extrémní studené počasí. Není to tedy pouze jedna výstrojní součástka, ale celá řada. Systém je postaven na nejnovějších poznatcích v oblasti vysokohorské turistiky. Je potřeba mít oděv lehký, který zahřeje a odvede vlhkost, která způsobuje chlad, od těla. Proto se používají vrstvy jako u cibule (Jako u Shreka). První vrstvou je spodní prádlo, které je přímo na pokožce. Je vyrobeno z bavlny a polypropylenu. Jeho úkolem je dostat vlhkost od těla. Druhou vrstvou je tepelná vrstva a je z polyesteru. Je silnější a slouží jako „drtič mrazu“. Třetí vrstvou – venkovní, je nepromokavé, ale prodyšné oblečení.
První vrstva – spodní prádlo vyrábí Jitex Písek. Má olivovou barvu. Jedná se o rolák se zipem a jégrovky.
Druhá vrstva – oblečení pro tuto vrstvu vyrábí také Jitex Písek. Má tmavou olivovou barvu. Bunda je na zip, má vyztužení látkou na ramenou a loktech. V podpaží najdete ventilační otvor a v rukávech otvor na palec pro lehčí oblékání (aby se rukávy neshrnovaly). Bunda má dvě kapsy. Na bundu lze připnout pomocí knoflíků kapuci, také z polyesteru. K bundě patří kalhoty.
Třetí vrstva – Bunda a kalhoty z nepromokavého, ale prodyšného materiálu Gore-tex. Komplet vyrábí Vývoj Třešť. Komplet má maskovací vzor 95 pro středoevropskou oblast. Bunda sahá mírně pod zadek. Je opatřena kapucí. Zapínání je na dvoucestný zip, který je překrytý dvojitou légou s druky. Rukávy v oblasti zápěstí je možno stáhnout pomocí pásku se suchým zipem. V podpaží jsou ventilační otvory na zip překryté légou se suchým zipem. Stahovačka v pase je studená, tj. stahuje přímo venkovní látku kolem těla a v místě, kde se dotýká těla chladí. Problém je to ale nepodstatný, protože pokud máte opasek s řemením a bederák od batohu, tak je všechno jinak. Kalhoty jsou opatřeny v pase jak gumou, tak stahováním. Na kalhoty je možné přidělat šráky. Aby bylo možné dát nohavice přes lyžáky, jsou opatřené na bocích zespodu do výše kolen zipem. Možná se vám bude zdát, že pro operace v extrémně studeném počasí není uvedený systém dost teplý. Je potřeba si však uvědomit , že při pohybu a zvláště se zátěží se pěkně zahřejete. Platí oblékat se na dolní hranici tepelného komfortu – tj. tak že vám ještě není zima, ale cítíte, že by mohlo být tepleji. Celý systém je navržen především pro zimu. Použití třetí vrstvy jako nepromokavého oblečení v létě je sice možné, ale rapidně se snižuje kapacita odvedené vlhkosti tím, že vlhkost, která se dostane na povrch se ve vlhkém vzduchu během deště velmi těžko odpařuje. Vlhkost se pak v takovém případě sráží na vnitřní straně oděvu a člověk je nakonec také mokrý. Ať v zimě při zátěži nebo i v teplejším období je potřeba co nejvíce odvětrávat ventilačními otvory pod pažemi, rozepnutím rukávů a také rozepnutím bundy. Celý systém je udělán tak, aby si člověk neustále reguloval svou teplotu. Nejoblíbenější je především bunda, kterou řada lidí nosí téměř celoročně, s výjimkou slunečných dnů. Nevýhodou materiálu bundy je šustění, které vydává při pohybu. Je to však problém každého oblečení tohoto typu. V případě potřeby téměř bezhlučného pohybu je lepší mít standardní blůzu než „goráčovou“ bundu.

Použité fotografie: Archiv autora, www.army.cz

Přehled vybavení

Úvod

1. Batoh a spací pytel

2. Maskovací oděv a pokrývky hlavy

3. Nosný systém

4. Pozorovací a spojovací prostředky

5. Vojenská obuv

6. Výzbroj

 


Copyright © 2018 All Rights Reserved