zpět 4. brigáda rychlého nasazení

4. Brigáda rychlého nasazení

sekci připravuje Michal Uher

NAVIGACE

Obsah

4. brigáda rychlého nasazení
KFOR - 4. průzkumná rota
4. Průzkumný prapor
Vybavení – výstroj průzkumných a výsadkových jednotek AČR
Mezinárodní cvičení v roce 2001
Mezinárodní cvičení v roce 2002

Vybavení – výstroj průzkumných a výsadkových jednotek AČR

Pokrývky hlavy

Baret
Červený baret - s vrtulníkem a bez hodnosti Základní pokrývkou hlavy je baret. Barvy baretů jsou podle druhů vojsk. Nás zajímají výsadkáři a průzkumníci. Výsadkové jednotky mají barety tmavě červené barvy. Průzkumníci u nevýsadkových jednotek mají barety tmavě zelené. Barety vyrábělo Fezko, které dnes patří pod Tonak. Barety jsou vyrobeny z vlny. Nový baret nemá přesně takový tvar jaký by výsadkáři chtěli a tak se využívá materiálu z jakého je vyroben (vlna) a po namočení do horké vody se vyždímá, dá na hlavu a vytvaruje přibližně jako ´ lívanec na hlavě. Náš baret se trochu srazí. Rozhodně to nezkoušejte na americké barety. Některé americké barety se srazí tak, že jsou maximálně pro panenku. U nich postačí, když v něm zmoknete (vlhko z deště a teplo z hlavy pomůže baret optimálně vytvarovat). Před touto procedurou odpárejte z baretu podšívku. Rozdíl poznáte především v létě, kdy baret dost hřeje. Barety jsou z výroby pěkně chlupaté. Někteří lidé si baret oholí. Holí se tak, aby byla vidět struktura a zmizel chlupatý vzhled. Riziko prořezaní baretu nebo nepravidelného ořezání látky je dost vysoké. Holení není naším vynálezem, bylo to okoukáno od „Amíků“. Některým lidem náš baret nevyhovuje ani po těchto úpravách a tak podle svého vkusu si pořizují barety americké nebo britské, které se nosí svým charakteristickým způsobem. Po vzhledových úpravách je potřeba přidělat na baret znak a hodnost. Znaky jsou dva - malý (běžný státní znak) a velký (znak armády s kosočtvercem a meči), kterému se říká vrtulník. Řada lidí nosí baret poněkud nepředpisově, protože má ne něm jen vrtulník bez hodnosti. Připomíná to vzhled baretů našich výsadkových jednotek po válce. Na baretu se hodnost tehdy nenosila. Řada výsadkářů nosí červený baret k uniformě, ke které správně patří brigadýrka (ten typ čepice, jaký má policie). Výsadkáři jsou na svůj červený baret hrdí a nosí jej kde můžou.

Čepice
čepice letní
Můžete se setkat se dvěma vzory čepic. První je čepice vz.95. Vychází ze vzoru 85 používaného před převratem. Charakteristické je zešikmení vpředu a chrániče uší sepnuté vně nahoře na čepici. Rozdílem proti původní verzi je maskování vz.95. Řada výsadkářů dává přednost čepici letní vz.95, která vychází vzorově z americké čepice patrol cap. Čepice má chrániče na uši proti chladu. Chrániče jsou ohnuty dovnitř čepice. Většinou si je vojáci odřezávají. Pro letní čepici jsou docela nepraktické. Čepice se vyrábí jak ve středoevropském, tak v pouštním maskovacím vzoru. Výrobcem je Tonak. V minulosti nebyly čepice letní vz.98 pro všechny a tak si hodně lidí objednalo podobnou čepici soukromě od Combat Shieldu.

Klobouk
klobouk letní
Kromě čepic je velice oblíbený i klobouk vz.95. Vzorem současného byl americký klobouk boonie hat. Klobouk má na krempě (na střeše) na kraji suchý zip, kterým se krempa přichytí k dýnku, když chceme mít krempu ohnutou jako kovbojové. Na klobouku je našita páska na uchycení „zeleniny“ při maskování. Klobouk se vyrábí v maskovacím provedení středoevropském i pouštním. Klobouk vyrábí Tonak. Také v tomto případě na začátku nebyly klobouky pro všechny a tak si řada vojáků pořídila klobouk od Combat Shieldu. Jedním z rozdílů je, že místo suchého zipu se k přichycení krempy používají druky a klobouk má trochu jiný tvar. Klobouky se také upravují a to především tak, že se zmenšuje krempa. Některým razantním jedincům tak na hlavě vznikne zajímavý kastrolek jinak řečeno „tralalák“.

Přílba
kevlarová přílba
Dlouho očekávanou změnou bylo zavedení kevlarové přílby. Starý "blembák" byl tak akorát pro ostudu. Použití kevlaru, tj. nového balisticky odolného materiálu, neznamenalo snížení hmotnosti přílby. Při mírně vyšší hmotnosti je však přílba odolná nejen proti střepinám jako stávající "blembák", ale i proti přímé střelbě z lehkých pěchotních zbraní. To je pro současného vojáka velice důležité. V moderních konfliktech bude muset voják čelit především přímé střelbě z ručních zbraní než těžké dělostřelecké palbě. Plechový "blembák" přímé střele ze samopalu neodolá. Nová přílba je vrobena podle současných poznatků co do ochrany a ergonomie. Je vyráběna v několika velikostech a je vybavena řemením, které se dá celé přizpůsobit každému člověku. Nový způsob uchychcení přílby k hlavě zamezuje posunu přílby na hlavě, a tak po zalehnutí je voják narozdíl od předcházejícího typu schopen okamžitě střílet. Přílba je vybavena bezpečnostní pojistkou pro případ, že by se přílba o něco zachytila a hrozilo by, že voják si zlomí vaz. Přílba se v takovém případě sama odepne. Na fotografiích z nasazení našich vojáků už můžete vidět, že si vojáci na nošení přileb zvykají. Ve světě je to běžné. Mimo základnu se s vojákem bez přílby nesetkáte. Hlídky nosí přílby i uvnitř základny. Na jednu stranu se přílbě říká "drtič mozku" a nosit dlouhodoběji přílbu není nic příjemného, ale jde o život. I na nošení přílby je vidět profesionální přístup. Novou kevlarovou přílbu vyrábí Petris.

Kukla
Zvláště v zimě se setkáte s kuklami. Kukla je pletena z olivově zbarveného akrylu. Je dlouhá tak, že pokrývá jak celý obličej a tak i podstatnou část krku. Kukla má otvory pro oči a pro ústa. Používá se v případě, že operujete ve velmi studené oblasti a potřebujete chránit obličej před zimou, potřebujete se maskovat bez použití obličejových kamuflážních barev a v případě, že nechcete dát najevo svou totožnost (když vás např. natáčí televize). Kukla se dá srolovat, tak že vám na hlavě vytvoří kulicha. To že se jedná o kuklu a ne o kulicha prozrazuje, že na srolovaném okraji je vidět kousek otvoru pro ústa. Pokud se vám v zimě při kukle na obličeji začne hůře dýchat je dobré zkontrolovat, jestli nemáte pod nosem zmrazky. Vlhký dech totiž umí někdy kondenzovat na látce a zamrzat.

Shemagh
Tato součástka není oficiální, ale je velice oblíbená. Jedná se o arabský šátek. Nejen to, že se dá použít jako šála nebo ručník, ale také jako ochrana hlavy před pouštním chladem, slunkem a pískem. Shemagh (vysl. šemag) je z tenké látky s charakteristickým vyšívaným čtverečkovým vzorem. Základem je bílá látka na které je vyšitý černou nebo červenou nití daný vzor. Černé vzory jsou obvyklé v oblasti Palestiny a červené v oblasti Saúdské Arábie. Britská armáda jej už dávno přijala za vlastní v barevné kombinaci olivově zelený základ a černé vyšívání. V této verzi je používán i našimi vojáky, kteří to okoukali na společných akcích. Bílý základ v naší převážně zelené přírodě značně demaskuje. Nošení shemaghu na hlavě není nic složitého. Ačkoliv moderní Arabové jsou zvyklí nosit přes shemagh přetažený „klínový řemen“, dříve se shemagh na hlavu vázal bez jakýchkoliv pomůcek. Tento způsob je využívaný i vojáky. Pokud se jej budete učit vázat, tak to zkuste nejdříve před zrcadlem. Vezmete shemagh a přehnete je po úhlopříčce, že vám vznikne trojúhelník. Ten si dáte na hlavu tak, že nejdelší stranu máte na čele a volný cíp směřuje dozadu. (tak jako si začínáte vázat klasický šátek „na piráta“) Cíp po levé ruce srolujete tak, že se vytvoří had, kterého si omotáte kolem hlavy. Nejprve jdete nad čelem a obtočíte si jím hlavu kolem dokola, až se dostanete do místa kde had začíná. Konec hada zastrčíte mezi hada a hlavu. Tím jste vytvořili čelenku a po pravé straně vám visí volný cíp. Pokud si chcete chránit obličej před sluncem nebo pískem, tak cíp vezmete a zastrčíte na protější straně za čelenku. Mezeru pro oči si nastavíte podle potřeby. Takto uvázaný shemagh je možné okamžitě z hlavy jedním pohybem sundat bez nutnosti nějakého rozvazování. Nespornou výhodou shemaghu v pouštních podmínkách je to, že je lehký, vzdušný a může krýt celou hlavu s ponechaným otvorem pro oči. Člověk se tak rychle nespálí a tím pádem jej nic neodvádí od jeho úkolu. Pro nás středoevropany je ochrana v poušti před sluncem ještě důležitější než pro místní obyvatele a pokud oni se chrání, tak proč ne my.

Použité fotografie: Archiv autora

Přehled vybavení

Úvod

1. Batoh a spací pytel

2. Maskovací oděv a pokrývky hlavy

3. Nosný systém

4. Pozorovací a spojovací prostředky

5. Vojenská obuv

6. Výzbroj

 


Copyright © All Rights Reserved