zpět 4. brigáda rychlého nasazení

4. Brigáda rychlého nasazení

sekci připravuje Michal Uher

NAVIGACE

Obsah

4. brigáda rychlého nasazení
KFOR - 4. průzkumná rota
4. Průzkumný prapor
Vybavení – výstroj průzkumných a výsadkových jednotek AČR
Mezinárodní cvičení v roce 2001
Mezinárodní cvičení v roce 2002

Vojenská obuv

Boty jsou pro vojáky velice důležité a jejich důležitost roste spolu s tím kolik a v jakých podmínkách musí voják nachodit. Vojenské boty mají svou přezdívku "kanady", která se dědí už několik desetiletí. Zatím co někdo tyto boty zatracuje, jiní je vychvalují až do nebe. V současnosti v naší armádě s dělením na Kanady pro záklaďáky a Kanady pro důstojníky nevystačíme. Pokud pomineme vycházkovou obuv a zaměříme se pouze na boty polní, napočítáme několik typů, které se používají v závislosti na klimatických podmínkách a typu jednotky. Vojenská obuv bude vždy v porovnání s turistickou těžší, ale zvláště pro nové typy už dávno neplatí tvrzení, že vojenské boty jsou nepohodlné. I voják má totiž nohy jen jedny a ty ho musí někam donést.

Konstrukce vojenské boty

Konstrukce vojenské boty
1) Vrchový materiál
2) Límeček a jazyk
3) Šněrování - rychlovázací poutka, kroužky a pojistky šněrovadla
4) Podšívka
5) Vyztužení boty ve špici a na patě
6) Kožená napínací stélka
7) Mezipodešev
8) Polyuretanová mezivrstva
9) Podešev
10) Vkládací stélka (vložka do bot)
11) Síťková polyetylénová masážní klimstélka

Boty polní 2000
Charakteristika: Součástka je určena do všech klimatických oblastí jako základní polní obuv, která nahradí v rámci základní výbavy příslušníků AČR boty 90. Účelem obuvi je ochrana nohou před nepříznivými vlivy vnějšího prostředí a zabezpečení mobilnosti příslušníka AČR při vykonávání služební činnosti.
Materiál: vrchový materiál - hydrofobní hovězinová useň, materiál límečku - hovězinová useň, podšívkový materiál - netkaná syntetická textilie, podešev - monolitní, dvousložková: pryž + polyuretan, mezipodešev – pryžová.
Konstrukce: Poloholeňová obuv derbového střihu s prošitým límečkem. Uzavírání obuvi šněrováním (kombinace kroužků, vázacích poutek, pojistka šněrovadla). Zadní dílec přechází v poutko. Svršek je spojen se spodkem prošívaným způsobem, na mezipodešev je přilepena monolitní podešev s podpatkem. V podešvi je vyfrézována drážka na lyžařské vázání. Součástí obuvi jsou vkládací tvarované stélky.
Hmotnost páru: 1 780 g

Boty polní 2000 zimní
Charakteristika: Součástka je určena pro střední a studenou oblast a slouží jako základní polní obuv do zimních podmínek. Účelem obuvi je zabezpečit tepelnou izolaci nohou a mobilnost příslušníků AČR v zimním období.
Materiál: vrchový materiál - hydrofobní hovězinová useň, materiál límečku - hovězinová useň, podšívkový materiál - netkaná syntetická textilie, mezipodšívka - materiál Thinsulate, polštářování - Molitan (jazyk, límeček, zadní díly) podešev - monolitní, dvousložková: pryž + polyuretan, mezipodešev – pryžová.
Konstrukce: Poloholeňová obuv derbového střihu s bandážováním jazyka a límečku. Uzavírání obuvi šněrováním (vázací poutka, pojistka šněrovadla). Obuv je celopodšívkovaná, vybavená speciální izolační mezipodšívkou. Zadní pásek přechází v horní části v poutko. Svršek je spojen se spodkem prošívaným způsobem, na mezipodešev je přilepena monolitní podešev s podpatkem.V podešvi je vyfrézována drážka na lyžařské vázání. Součástí obuvi jsou vkládací tvarované stélky.
Hmotnost páru: 1 960 g

Boty polní 2000 podšívkované
Charakteristika: Součástka je určena pro střední a studenou klimatickou oblast , slouží jako základní polní obuv pro profesionály - příslušníky AČR. Účelem obuvi je ochrana nohou před nepříznivými vlivy vnějšího prostředí a zabezpečení mobilnosti příslušníků AČR při vykonávání služební činnosti
Materiál: vrchový materiál - hydrofobní hovězinová useň, materiál límečku - hovězinová useň, podšívkový materiál - netkaná syntetická textilie, mezipodšívka - ztužidlová perforovaná deska Molitan, polštářování - Molitan (jazyk, límeček, zadní díly) podešev - monolitní, dvousložková: pryž + polyuretan, mezipodešev – pryžová.
Konstrukce: Poloholeňová obuv derbového střihu s bandážováním límečku a jazyka. Uzavírání obuvi šněrováním (vázací poutka, pojistka). Zadní dílec přechází v horní části v poutko. Obuv je celopodšívkovaná. Svršek je spojen se spodkem prošívaným způsobem, na mezipodešev je přilepena monolitní podešev s podpatkem. V podešvi je vyfrézována drážka na lyžařské vázání. Součástí obuvi jsou tvarované vkládací stélky.
Hmotnost páru: 1 960 g

Boty polní do pouště
Charakteristika: Součástka je určena pro horkou suchou klimatickou oblast a slouží jako speciální obuv do specifických podmínek a terénu.
Materiál: vrchový materiál - vlasová hovězinová useň s hydrofobní úpravou (nárt, pata), textilní syntetický materiál (zadní dílce), podšívkový materiál - textilní syntetický laminovaný materiál (zadní dílce, jazyk), netkaná syntetická textilie (nárt), podšívková přírodní useň (patička), podešev - monolitní pryžová s podpatkem, dezén Džungle, mezipodešev – pryžová.
Konstrukce: Poloholeňová obuv derbového střihu s bandážováním límečku. Uzavírání obuvi šněrováním(vázací poutka, kroužky). Obuv je celopodšívkovaná, kotníková část je zpevněna páskem vrchového materiálu. Svršek je spojen se spodkem prošívaným způsobem., na mezipodešev je přilepena monolitní podešev s podpatkem. Podešev je vybavena úzkým rámkem. Součástí obuvi je tvarovaná vkládací stélka.
Hmotnost páru: 1 720 g

Boty polní do džungle
Charakteristika: Součástka je určena pro střední a horkou vlhkou klimatickou oblast a slouží jako speciální obuv do specifických podmínek a terénu.
Materiál: vrchový materiál - hydrofobní hovězinová useň (nárt, pata), textilní syntetický materiál (zadní dílce), podšívkový materiál - netkaná syntetická textilie (nárt), přírodní podšívková useň (patička), podešev - monolitní pryžová s podpatkem, dezén Džungle, mezipodešev – pryžová lemovací pojistka - keprová lemovka.
Konstrukce: Poloholeňová obuv derbového střihu uzavíraná šněrováním (vázací poutka, kroužky). Nárt a patička jsou vyrobeny z usně, zadní díly z textilního materiálu. Kotníková část , horní obvod holeně a zadní pásek jsou zpevněny textilním popruhem. V klenkové části jsou umístěny 2 průduchy. Svršek je spojen se spodkem prošívaným způsobem, podešev je po obvodu vybavena úzkým rámkem. Podešev je chráněna proti průrazu zabudovaným kovovým plátem. Součástí obuvi jsou tvarované vkládací stélky.
Hmotnost páru: 1 860 g

Boty polní ECWS
Charakteristika: Součástka je určena pro střední a studenou oblast a slouží jako polní obuv do zimních podmínek. Je součástí kompletu pro extrémní chladné klimatické podmínky. Účelem obuvi je zabezpečit tepelnou izolaci nohou a mobilnost příslušníků AČR v zimním období.
Materiál: vrchový materiál - hydrofobní hovězinová useň, materiál límečku - hovězinová useň, podšívkový materiál - netkaná syntetická textilie, mezipodšívka - nepromokavý-prodyšný materiál Gore-tex, podešev - monolitní Vibram.
Konstrukce: Poloholeňová obuv derbového střihu s límečkem. Uzavírání obuvi šněrováním (vázacích poutka, pojistka šněrovadla). Zadní dílec přechází v poutko. Podešev typu Vibram je přilepena. Součástí obuvi jsou vkládací tvarované stélky.

Boty polní 2000 Boty polní 2000 zimní Boty polní 2000 podšívkované Boty polní do pouště Boty polní do džungle Boty polní ECWS
Základní typ podešve Podešev pouštních bot Podešev bot do džunge

Dobré rady (aneb nejlépe se učí na chybách druhých)
Kůže vojenských bot je docela masivní a je potřeba boty dobře rozchodit. Pro rozchození je dobrý následující postup. Boty několikrát namažete olejem na obuv, až do kůže dobře vnikne a ta změkne. Pro rozcházení jsou nezbytné dvoje silné ponožky. Zabráníte tak otlakům. Chodíte v botách všechny kratší trasy. Při každodenním chození boty rozchodíte do ideálního tvaru tak za měsíc.

Je lepší mít v tomto období pořád v kapse náplast. Ne každý máme ideální tvar nohy a někteří lidé mají problémy s achilovkou. Zde pouze olej nepomůže. Pokud je to možné, je dobré zajít do opravny obuvi a požádat je, aby kůži v daném místě, takzvaně rozklepali. Pokud máte zkušenosti s prací s kůží, tak si to můžete udělat sami. Optimální je dát si do boty vlastní vložky sportovního typu, které tlumí nárazy a podpírají klenbu. Rozdíl je neuvěřitelný. Pokud jde jen o to, aby nohy nepáchly, je dobré mít v botách dvě vložky. Spodní je taková ta umělá mřížka a horní je potom nějaká prodyšná. Dále potřebujete mít na nohách nejprve bavlněné a na nich jedny silné i třeba vlněné ponožky (i v létě!) To zajistí, aby se pot dostával od pokožky. Zápach vytváří rozkládající se pot. Pot je také příčinou puchýřů. Nezapomínejte také na časté mytí nohou a natírání krémem před spaním (osvědčil se měsíčkový).

Je potřeba si také zvyknout na to, že musím zvedat nohy. Člověk, který není na tak těžkou obuv zvyklý má tendenci s botami šoupat o zem. Údržba bot, zvláště takových je velice důležitá a je nutné ji provádět vždy po ukončení výcviku nebo akce. Mnoho záklaďáků považuje za údržbu to, když na boty čas od času nanesou leštidlo a boty vždy v případě nouze přeleští. Problém je v tom, že kůže na živém živočichovi je neustále vyživovaná a tím udržována vláčná. Pokud zvíře zabijete a kůži z něho použijete musíte ji zvláčňovat použitím krémů nebo olejů. Leštidlo není dostačující prostředek. Už název ukazuje na primární úkol – zajistit lesk. Při používání pouze leštidla boty začnou tvrdnout a důsledku toho vám budou ničit nohy. Proto je potřeba zvláště boty z masivní kůže, jako jsou boty vojenské, pravidelně mazat vhodnými krémy nebo oleji. Tím budou boty i nepromokavé. Boty se před krémováním, napouštěním a leštěním musí zbavit veškeré špíny. Naprosto dostačující je voda a dobrý rýžový kartáč. Pokud potřebujete, aby i porážky vypadaly dobře, tak zapomeňte na takový nesmysl jako mazat je leštidlem. Jediné čeho dosáhnete budou černé čáry na zemi. Po umytí a usušení tedy podrážku odrhnete starým ručníkem nebo tričkem. Lesknout se nebudou, ale budou mít takový krásný matně černý nádech.

Pokud používáte klasické vojenské leštidlo a zůstávají vám na botách po kartáči proužky, tak nanášíte moc leštidla. Není potřeba to s leštidlem přehánět a neplatí tudíž čím víc tím lépe. Po rozetření leštidla po botě necháte boty 30 minut stát. Pak teprve je začnete leštit kartáčem. V případě, že hrozí nějaká rychlá kontrola, nemusíte boty znovu mazat leštidlem, ale jen lehce přejet kartáčem. Pokud máte na útvaru velitele, kterému rupnou nervy, pokaždé, když vidí nějaké smítko u někoho na botě je dobré mít v kapse hadřík a příruční kartáč (ten se vyrobí tak, že si uříznete kousek z normálního kartáče na boty). V případě, že musíte jít na štáb nebo někam tam kde se dotyčný poděs vyskytuje, tak boty před vstupem očistíte hadříkem a rychle přejedete kartáčem. Je pak krásný pohled na to, jak nakukuje přes stůl na vaše boty a nemá co říct.
Pro civilní uživatele bot s Gore-textem máme také jednu radu. Používejte pouze krém určený pro boty s tímto materiálem. Nemusíte se bát. Membráně neublížíte, ale jedná se o to, že hydrofobní kůže pak bude méně prodyšná. Jelikož na krém, který je používaný v armádě velice těžko někde v civilu narazíte, doporučuji poptat se po černém krému na boty s Gore-textem od firmy Colonil.

Všechny výše uvedené boty vyrábí firma PRABOS Slavičín.

Použité fotografie: PRABOS

Přehled vybavení

Úvod

1. Batoh a spací pytel

2. Maskovací oděv a pokrývky hlavy

3. Nosný systém

4. Pozorovací a spojovací prostředky

5. Vojenská obuv

6. Výzbroj

 


Copyright © All Rights Reserved