zpět americká obrněná technika - munice

Americká obrněná technika

Munice

NAVIGACE

Munice 120 mm USA
sekci připravil Michal Béza

 

Systém 120 mm munice je používán v tancích M1A1/2 (Abrams) se 120 mm kanónem. Zastupuje ho řada kineticko-energetických podkaliberních střel (KE - APFSDS - Armor Piercing Fin Stabilized Discarding Sabot) a vysoce explosivních protitankových střel (HEAT - High Explosive Anti Tank).

Střely KE používají jako element pronikající pancéřováním podkaliberní, křidélky stabilizovaný hrot s hlavicí z velmi těžkého a tvrdého ochuzeného uranu (Depleted Uranium - DU), který má výrazný poměr mezi svojí délkou a průměrem. Tato střela, která putuje nadzvukovou rychlostí (až Mach 6) koncentruje behem letu obrovskou kinetickou (pohybovou) energii, kterou využije při dopadu na nepoměrně malou plochu cíle. Tato energie dovoluje těmto podkaliberním střelám překonat jakýkoli v současnosti používaný pancíř včetně kompozitárního. Z těchto důvodů je podkaliberní munice nejúčinější na kratší vzdálenosti, kdy je kinetická energie největší.

Střely HEAT naproti tomu pro ničení cílů používají vysoce explosivní fragmentační hlavice, na jejichž destrukční efekt nemá vliv vzálenost cíle.

Všechny 120 mm střely používají hořlavý obal, který strukturálně spojuje komponenty munice před výstřelem a během výstřelu je kompletně pozřen explozí. Hořlavý obal munice je základním článkem vnitřně-vnější balistické stavby 120 mm munice. Tento průlom v technologii kanónové munice umožňuje jak větší objem nábojové komory s explosivem, tak větší tlaky při zážehu a tudíž umožňuje projektilu větší usťovou rychlost a lepší balistické výsledky. Hořlavý obal také snižuje hmotnost munice, a protože kovová základna obalu je jediný element vysunutý z hlavně, je značně redukován materiál obalu a explosiva použité munice v tanku.

Zatímco hořlavý obal munice je celý zničen během střelby, další zajištění čisté hlavně a nábojové komory pro úspěšnou střelbu je prováděno hlavňovým evakuátorem. Evakuátor funguje jako velké vakuové zařízení, vysávající všechny části vnitřku hlavně od všech částeček. Všechna 120 mm munice má zařízení udržující pohromadě prachový náboj pro případ poškození obalu.

Systém 120 mm kanónu s hladkým vývrtem hlavně byl vyvinut pro německý Leopard II. Munice vyráběná v obou zemích je mezi sebou vzájemně zaměnitelná a použitelná jak v Abramsovi tak v Leopardu II, čímž zajišťuje maximální univerzálnost mezi armádami zemí NATO.

 

Detailní popis jednotlivé munice:

Munice 120mm

M829A1 APFSDS-T

M830A1 HEAT

M831A1 TP-T

M865 TPCSDS-T

XM943 STAFF

XM1007 ERM/TERM - Tank Extended Range Munition

X-ROD

Advanced Tungsten KE Cartridge

 

 

s použitím zdrojů Federation of American Scientists (FAS) připravil Michal Béza

 


Copyright © All Rights Reserved